Македонски државјанин во Германија на стара жена и подаде чаша вода, а таа на него нов Мерцедес

Животот честопати ни носи разни предизвици, но не треба да станеме песимисти. Едно момче од Македонија, кој веќе долго време живее во Германија, доживел сериозна сообраќајна несреќа со неколку скршеници на ребрата и други телесни повреди. Тој бил хоспитализиран, но постојано бил загрижен дека секојдневно губи и не ќе може да ја врши неговата професија.

Неколку дена пред да биде отпуштен од болницата, додека се шетал низ ходниците на здраствената инситуција видел отворена врата, а во собата лежела една постара жена.

Таа со тивок глас, побарала од Давид да ја повика медицинската сестра да и наполни чаша вода. Но, Давид сам ја послужил жената, покажувајќи љубезност кон постарата Германка.

На денот кога македонскиот државјанин требаше да ја напушти болницата, медицинската сестра го повикала за да ја посети постарата личност. На средбата постара жена му дала плик во кој како знак на благодарно му донираше ново возило од типот Мерцедес, кој младиот дечко го зема од салон, пренесува Албинфо.цх.

Прочитајте и...  Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Прочитај повеќе

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Огромен број контакти од вкупно дијагностицираните се во рамки на десет семејства

Слободен печат

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат

Полицаец од пограничната полиција позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борел против враќање на Русија во Г7

Слободен печат

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Нови правила на плажите во Грција

Слободен печат

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат

Грција: Започна тестирање за антитела на вработените во болниците

Слободен печат

На 18 јуни ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“

Слободен печат