Македонската женска одбојка се враќа на европската сцена

фото: Одбојкарска федерација на Македонија

Македонската женска одбојкарска сениорска репрезентација во следниот период ќе настапува во Европската сребрена лига.

Селекторот Стефан Пауновиќ го одработи планираното, а фактот што нашата земја ќе биде домаќин на првите три средби е олеснителна околност пред трите гостувања едноподруго.

– Не само резултатот, туку и впечатокот што ќе го остават нашите најдобри одбојкарки, ќе бидат првите показатели за тоа колку време ќе ни треба за да помислиме на поставување повисоки цели – информираат од федерацијата.

Својот прв меч Македонија во групата „А“ ќе го има на 27 мај против селекцијата на Австрија.

ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА
ГРУПА „А“

МАКЕДОНИЈА – Австрија (27 мај)
МАКЕДОНИЈА – Летонија (31 мај)
МАКЕДОНИЈА – Еетонија (3 јуни)
Естонија – МАКЕДОНИЈА (10 јуни)
Летонија – МАКЕДОНИЈА (14 јуни)
Австрија – МАКЕДОНИЈА (17 јуни)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот