Македонската амбасадата во Вашингтон го одбележа 13 Ноември

Во организација на Форумот за демократска Македонија, глобална организација на иселеници, вчера во македонската амбасада во Вашингтон, САД, со предавање и прием беше одбележана 75-годишнината од ослободувањето на Скопје.

Промовирана беше веб-архивата „Споменик”, посветена на спомениците од народноослободителната борба во поранешна Југославија.

По разговорот на авторот на овој проект, Доналд Ниебил и претставничката на Форумот за демократска Македонија, Анета Георгиевска-Шајн, беше презентирана книгата „Spomenik Monument Database”, базирана на архивата, а објавена минатата година. Книгата која доби високи оценки од реномирани критичари од областа на историјата на архитектурата.

На настанот и приемот присуствуваа гости од американската влада, како и претставници на академските кругови, меѓународни и невладини организации.

Прочитајте и...  Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат