Македонска сликовница: „Џиновска продавница за фантазии“ е објавена во Шпанија

Една од најпознатите шпански издавачки куќи „Трамунтана“ ја издаде сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“, чиј автор е Бистра Георгиева, а илустрациите се на шпанската илустраторка Моника Каретеро.

Сликовницата е издадена на шпански и на каталонски јазик и веќе може да се најде во книжарниците низ цела Шпанија, по што ќе следува и нејзино издавање на територија на Латинска Америка. „Џиновска продавница за фантазии“ беше објавена лани во издание на „Либи“, дел од „Арс ламина публикации“.

Инаку, ова е втора соработка на Бистра Георгиева со илустраторката Моника Каретеро, која е автор на повеќе од 70 книги издадени во Шпанија, Англија, Австралија и во САД. Георгиева е дипломиран социолог, магистер по комуникации и има завршено филмски колеџ во Данска.

Прочитајте и...  Новата учебна година со различни модели и услови за настава

Својата професионална кариера ја почна како волонтер во филмот „Сенки“ на Милчо Манчевски, потоа работеше на неколку филмски проекти. Шест години беше дел од невладината организација „ОХО“, со ангажман на проектот „Пет плус“. Има напишано и сценарио за цртаниот филм „Едно поинакво пријателство“. Три години беше уредник во „Фчерашни новости“. Во моментов работи како раководител на канцеларијата Креативна Европа МЕДИА Деск МК.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 42, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 4 август 2020)

Прочитај повеќе

На Ќафасан уапсени вооружен Полјак и Индиец во обид да влезат во Македонија

Слободен печат

Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Денеска ќе биде изречена пресудата за Јанакиески и останатите обвинети во „Насилство во Центар“

Слободен печат

Во Солун запалено американското знаме, Помпео на Крит на гости кај Мицотакис

МИА Агенција

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат