Македонска пресметка во АБА2 лигата, Пелистер на мегдан против МЗТ Скопје

Пелистер е дебитант во АБА2 лигата/ фото: druga.aba-liga.com

Екипите на МЗТ Скопје и на Пелистер ќе играат меѓу себе во последниот натпревар од третото коло од АБА2 лигата (15 часот).

И двата македонски тима во првите две кола имаат идентичен скор по првите две кола, по една победа и пораз.  Пелистер на стартот загуби од Ловќен (85:105), а потоа славеше над Сутјеска (93:73), додека МЗТ Скопје беше поуспешен од Младост (97:90), а загуби од рогашка (80:64).

Пелистер и МЗТ Скопје сезонава играа меѓу себе и тоа во рамки на првото коло во прваа Лига кога битолчани славеа со 82:79.

– Веќе одигравме еден натпревар против МЗТ Скопје сезонава и славевме, но овој дуел е сосема поинаков. АБА2 лигата е ново натпреварување за нас каде се игра во поинаков ритам од тој во домашното првенство, и иако сме дебитанти, ние сме подготвени за натпреварот – вели тренерот на Пелистер, Марјан Илиевски.

Видео на денот