Македонија

Македонија

СДСМ на чекор до мандат, на два чекора до влада

Oптимизам Ние мислиме дека нема да биде тешко да се обезбедат 61, па дури и повеќе од 61 потпис и новата влада да биде...

СДСМ: Веднаш да се преземат мерки против отровниот воздух, труењето е еднакво на геноцид...

„Бараме веднаш да се преземат мерки за намалување на загаденоста на воздухот во Скопје. Вчера во Скопје беше измерено рекордно ниво на загадувањето на...

Манчевски: Работиме на обезбедување мнозинство и веднаш формирање нова влада

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски одговараше на новинарските прашања, истакнувајќи дека се работи на обезбедување 61 потпис и брзо формирање на нова влада. „Процесот е...

Маестралната одбрана во 92. минута на Касилјас

Со години Икер Касилјас е меѓу најдобрите голмани во светот. Триесет и петгодишниот Шпанец е еден од најзаслужните за победата на Порто на синоќешниот дерби...

Мехмедовиќ: Македонија е на врвот во Европа по лошо здравство (Видео)

Членот на комисијата за здравство на СДСМ, Злате Мехмедовиќ денес одржа пресконференција на која соопшти поразителни резултати во македонското здравство. „Еве ја поразителната вистина за...

Уништена авионска бомба од Втората светска војна во Белград (Видео)

Деактивирањето на авионската бомба од Втората светска војна која беше пронајдена на градилиштето „Белград на вода“ е извршено денес наутро. Неутрализирањето на бомбата траело помалку...

Романската влада ќе ја повлече спорната уредба

Владата на Романија ќе одржи седница на која би требало да ја повлече спорната уредба со која се ублажуваат антикорупциските мерки, јавува „Би-би-си“. Одлуката на...

Американскиот федерален суд го одби барањето на Трамп

Американскиот федерален апелациски суд го отфрли барањето на администрацијата на претседателот Доналд Трамп повторно да се воспостави забраната за влез во земјата на граѓани...

Кривични пријави за скопјани за производство и продавање дрога

СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога во два одделни случаи поднесе кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје против И.С. (25) и Б.И. (24)...

Велешанец удрил во бетонски ѕид од кружен тек

На 04.02.2015 година во 04,35 часот во Велес на ул.„Алексо Демниевски“ пред железничката станица се случила сообраќајна незгода во која Б.Д. (18) од Велес,...

Не пропуштајте

Почина девојче при пад од тераса во Струга

Шестгодишно девојче од Струга денеска починало при пад од тераса на улицата „ЈНА“, соопшти СВР Охрид. Портпаролот на охридската полиција Стефан Димоски информира дека денеска...

Придружете ни се Facebook