Македонија за две позиции напредуваше на ФИФА листата

Во квалификациите за ЕП 2020 после ремито со Израел (1:1) и победата во Рига против Летонија (0:2), македонската фудбалска сениорска репрезентација бележи напредок од две позиции на денешната најнова објавена ФИФА ранг листа.

Моментно „црвено-жолтите“ предводени од селекторот Игор Ангеловски се наоѓаат на 69 место со 1339 поени, зад Кина (1340), а пред селекцијата на Саудиска Арабија (1336).

Наредните евроквалификациски дуели ќе ги имаме во Скопје на 10 октомври против Словенија, а три дена подоцна гостуваме во Варшава кај Полска.

Словенците исто така напредуваа за вкупно пет места и моментно 58 позиција, а Полјаците паднаа за две места и ја имаат 22 позиција на ранкинг листата на Светската фудбалска куќа.

Прочитајте и...  Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

На врвот останува Белгија со 1752 поени, Франција сега е второпласирана, пред Бразил. На четвртото место е Англија, па редоследно до 10 позиција се наоѓаат Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Колумбија и Аргентина.

Прочитај повеќе

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Остави Коментар

тринаесет + 16 =

Прочитај повеќе

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат