Македонија, трета препорака за туристите во 2020 година

Компанијата за туристички водичи „Лонли планет” (Lonely planet) ја вброи Македонија на третото место меѓу десет дестинации кои треба да се посетат во 2020 година.

Во препораката за нашата земја наведува дека таа е веќе позната по гастрономијата, античката традиција, културата и природа, а нова причина да се посети идната година се и дополнителните летови до Охридско Езеро заштитено УНЕСКО, како и патеката „High Scardus Trail” од 495 километри покрај најдраматичните врвови во регионот.

Во топ 10 туристички дестинации на листата на „Лонли планет” за 2020 година, на прво и второ место се Бутан и Англија, а по нашата земја, од 4 до 10 место се препорачани: Аруба, Свазиленд, Костарика, Холандија, Либерија, Мароко и Уругвај.

Прочитајте и...  Подвиг на италијанските хирурзи: Успешно раздвоија сијамски близначки споени во черепот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат

Исмаил од Левица: За разлика од ВМРО ние не буткаме граѓански туку народен концепт, вработување на лица од посиромашни семејства (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Известени сме за одлуката на САД

Слободен печат

Бачев: Поништување на пописот од 2002 година и спроведување нов, ревизија на приватизацијата во државата

Миа Агенција

СДСМ ветува европска перспектива на земјава, ВМРО-ДПМНЕ закон за потекло на имот на сите политичари

Слободен печат

Полицијата околу два часот наутро ги растера демонстрантите во Белград, за денес закажан нов протест (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска за заразените гости ќе се грижат сопствениците на апартмани

Слободен печат

Рекордни нови 60.000 случаи на Ковид-19 во САД

Слободен печат