Македонија, трета препорака за туристите во 2020 година – Слободен печат
ВестиМакедонија

Македонија, трета препорака за туристите во 2020 година

Со директни летови до Охрид, заштитеното УНЕСКО подрачје. Познати по гастрономијата, античката традиција, културата и природата - причините кои ќе ги привлекува туристите.

Компанијата за туристички водичи „Лонли планет” (Lonely planet) ја вброи Македонија на третото место меѓу десет дестинации кои треба да се посетат во 2020 година.

Во препораката за нашата земја наведува дека таа е веќе позната по гастрономијата, античката традиција, културата и природа, а нова причина да се посети идната година се и дополнителните летови до Охридско Езеро заштитено УНЕСКО, како и патеката „High Scardus Trail” од 495 километри покрај најдраматичните врвови во регионот.

Во топ 10 туристички дестинации на листата на „Лонли планет” за 2020 година, на прво и второ место се Бутан и Англија, а по нашата земја, од 4 до 10 место се препорачани: Аруба, Свазиленд, Костарика, Холандија, Либерија, Мароко и Уругвај.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close