1 C
Скопје

Македонија со тројца џудисти на Европското првенство во Пореч

Како што информираат денеска од македонската џудо федерација двајца наши претставници ќе настапат на претстојниот континентален собир.

Македонија ќе учествува на Европското првенство за јуниори (4-6 ноември 2020 година) кое ќе се одржи во Пореч, Хрватска.

Боите на нашата земја ќе ги бранат Резарт Хусени и Хамза Јашари во категоријата до 66 килограми, како и Еди Шерифовски кој ќе се бори во категоријата до 81 кг.

Селектор е Горан Мицкоски, а согласно препораките, ковид-19 тим менаџер е Игор Паскоски.

Најавите се дека вкупно 412 спортисти од 40 земји ќе бидат дел од ЕП, од кои 235 џудисти и 177 џудистки, додека во конкуренција на помлади сениори ќе се натпреваруваат 352 спортисти, од нив 208 џудисти и 144 џудистки од 36 држави.

Прочитајте и...  Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар