-2 C
Скопје

Македонија со ковид-19 во последното деноноќие: Уште 403 носители на вирусот, починаа 10 пациенти, оздравеа 339

Министерството за здравство (МЗ) информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестови кои дале позитивни резултати за 403 лица и тоа од Скопје – 165, од Куманово – 30, од Дебар – 9, од Штип – 4, од Прилеп – 10, од Тетово – 14, од Струга – 11, од Велес – 25, од Битола – 10, од Охрид – 19, од Кавадарци – 22, од Гостивар – 11, од Гевгелија – 8, од Струмица – 13, од Радовиш – 3, од Крушево – 4, од Кочани – 14, од Пробиштип – 1, од Демир Хисар – 1, од Македонски Брод – 2, од Берово – 3, од Виница – 2, од Делчево – 2, од Свети Николе – 1, од Кичево – 4, од Ресен – 4 и од Неготино – 11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од Скопје – 106, од Куманово – 22, од Дебар – 14, од Штип – 14, од Прилеп – 28, од Тетово – 10, од Велес – 13, од Битола – 15, од Кавадарци – 24, од Гостивар – 6, од Гевгелија – 8, од Струмица – 12, од Крива Паланка – 5, од Радовиш – 2, од Кочани – 12, од Пробиштип – 3, од Демир Хисар – 3, од Македонски Брод – 1, од Пехчево – 1, од Берово – 13, од Валандово – 1, од Виница – 6, од Свети Николе – 1, од Кичево – 4, од Ресен – 4 и од Неготино – 11.

Прочитајте и...  Нова 10-та спектакуларна ерупација на Етна

Починати се 10 пациенти – двајца од Скопје (54 год. и 90 год.), еден од Куманово (73 год.), двајца од Прилеп (59 год. и 56 год.), еден од Охрид (72 год.), еден од ПЕ Гевгелија/Богданци (76 год.), еден од Струмица (71 год.), еден од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74 год.) и еден од Кичево (76 год.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69.476, на починати е 2.682, а бројот на активни случаи изнесува 16.231. Дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје – 38.330, активни – 9.985
 • Куманово – 4.981, активни – 477
 • Дебар – 704, активни – 134
 • Штип – 3.421, активни – 194
 • Прилеп – 4.440, активни – 305
 • Тетово – 4.939, активни – 706
 • Струга – 2.126, активни – 196
 • Велес – 2.933, активни – 392
 • Битола – 3.162, активни – 366
 • Охрид – 2.633, активни – 443
 • Кавадарци – 2.372, активни – 463
 • Гостивар – 3.515, активни – 444
 • Гевгелија – 1.242, активни – 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица – 2.456, активни – 453
 • Крива Паланка – 697, активни – 94
 • Радовиш – 668, активни – 77
 • Крушево – 188, активни – 35
 • Кочани – 1.687, активни – 155
 • Пробиштип – 472, активни – 34
 • Демир Хисар – 240, активни – 27
 • Македонски Брод – 236, активни – 16
 • Пехчево – 173, активни – 24
 • Берово – 557, активни – 55
 • Валандово – 323, активни – 31
 • Виница – 474, активни – 58
 • Делчево – 710, активни – 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово – 206, активни – 14
 • Свети Николе – 1.061, активни – 71
 • Кичево – 1.645, активни – 190
 • Ресен – 692, активни – 125
 • Неготино – 1.106, активни – 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Прочитајте и...  Утре без струја дел од Горно Соње, без вода амбулантата на МВР во Центар

Направените 2118 теста се преку ИЈЗ – 531, преку ЦЈЗ Скопје – 48, преку „Авицена“ – 263, преку „Биотек“ – 195, преку МАНУ – 97, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 120, преку „Систина“ со PCR метода – 171, преку лабораторија „Лаор“ – 103, преку Судска медицина – 48, преку ЦЈЗ Битола – 46, преку „Синлаб“ – 21, преку „Ремедика“ – 16, преку ЈЗУ (рапид тест) – 457 и преку УК Пулмологија со алергологија – 2. Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на ковид-19.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар