8 C
Скопје

Македонија против Грција, Исланд и Литванија во мундијалските претквалификации

Денеска со ждрепка во Виена беа формирани претквалификациските групи за пласман на Светското првенство во Шпанија (1-9 декември 2021 година).

Македонската женска сениорска ракометна репрезентација се најде во претквалификациската група „2“ со Исланд, Литванија и Грција.

Прво и второпласираните репрезентации ќе обезбедат место во мундијалскиот бараж.

Група 1: Словачка, Украина, Израел, Луксембург
Група 2: Македонија, Исланд, Литванија, Грција
Група 3: Турција, Португалија, Финска
Група 4: Австрија, Италија, Косово
Група 5: Белорусија, Швајцарија, Фарски острови

Термините на одигрување на натпреварите се од 27 до 29 ноември или од 4 до 6 декември.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Динамо слави, рекордерот Адеми асистираше за победа против Феенорд!

Поврзани вести

ВИДЕО: Динамо слави, рекордерот Адеми асистираше за победа против Феенорд!

Слободен печат

Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид прогласи банкрот!

Слободен печат

ВИДЕО: Пред 30 години го шокираше светот, сега сака реванш со Тајсон!

Слободен печат

Лига на нации: Италија во полуфиналето против Шпанија!

Слободен печат

Привремениот претседател на Барса: Јас би го продал Меси!

Слободен печат

Новозаразени на ковид-19 во РК Вардар, одложен уште еден меч во ЛШ!

Слободен печат

Остави Коментар