7 C
Скопје

Македонија пред публика ќе ги игра натпреварите на ЕП!

Вчера беше објавено дека уште 100 дена има до стартот на следното Европско првенство, а на континенталните собири ќе дебитира македонската А репрезентација.

„Црвено-жолтите“ предводени од селекторот Игор Ангеловски ќе играат против селекциите на Романија, Украина и Холандија на терените во Букурешт и Амстердам.

Велика Британија се понуди да биде главен организатор на мечевите, но европската куќа на фудбалот нема намера да го менува планот.

Информациите од Романија велат дека натпреварите на Националната арена во Букурешт ќе се играат со публика, но во ограничена бројка.

Тамошните власти го прифатија предлогот на организацискиот одбор за дозвола на присуство на гледачи на трибините до 25% од вкупниот капацитет од националната арена во Букурешт. Ова значи дека ќе има гледачи, но не повеќе од 12.000 (од вкупно 55.000 места колку што има на стадионот).

Прочитајте и...  Филипче: 20.000 вакцини на „Фајзер“ ќе пристигнат во земјава на 19 и 26 април

Дебито на Македонија се очекува да се случи на 13 јуни токму во Букурешт против Австријците. Во романската престолнина ќе играме и против Украина, а во Амстердам против Холандија.

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

МЗ: Пациентот кој почина и имаше 25 години имал хронично заболување и се лекувал во „Систина“

Слободен печат

Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

Остави Коментар