Македонија повторно на пенали ја совлада Романија

Македонската репрезентација до 16 години (генерација 2004.) одигра нерешено 2:2 против Романија до 16 години на возвратниот пријателски натпревар.

Нашата репрезентација предводена од селекторот Драган Канатларовски испушти победа во последната минута од дуелот, откако грешката на голманот Васко Василев ја казни Неаску во 90. минута.

Четирите погодоци беа постигнати во второто полувреме. Бесар Гучуфи беше двоен стрелец за македонската репрезентација со головите за водство од 1:0 во 71. минута и за 2:1 во 82. минута.

Во договор меѓу двете селекции, победникот го одлучуваа пенали, а нашата селекција славеше со 7:6.

Македонија до 16 години: Васко Василев, Мирче Стоилов, Бљенд Зекири, Енис Буќи, Матеј Ангелов, Матеј Ѓорѓиев, Михаил Талевски, Бесар Гуџуфи, Никола Павлески, Давид Љушев, Матео Софијаноски;

Прочитајте и...  ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Замени: Стефан Тасев, Марко Ристов, Дашмир Елези, Георг Стојановски, Игор Јаневски, Огнен Здравковски, Борјан Попоски, Мите Митев, Хамза Меметриза; Селектор: Драган Канатларовски;

Првиот натпревар заврши без голови 0:0, но и на тој меч нашите надежи триумфираа на пенали.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат