Македонија падна две места на ЕХФ ранг листата

Македонскиот клупски ракомет падна за две позиции на најновата ранг листа на ЕФХ, според кој се врши распределбата на местата во европските купови. Падот нема да остави голем белег врз клупскиот ракомет бидејќи Македонија и во сезоната 2021/22 ќе има ист број на учесници во европските купови.

„Вина“ за падот од две места има и кај самата ЕХФ која го елиминира Вардар од Лигата на шампионите, односно по завршувањето на групната фаза ги откажа елиминациските натпревари поради пандемијата на коронавирусот и го закажа само фајналфор турнирот на кој ќе учествуваат најдобрите две екипи од двете групи. Вардар во осминафиналето требаше да се сретне со ПИК Сегед.

Исто така и останатите македонски екипи имаа послаби резултати во европските купови, односно освен Еурофарм Пелистер, ниту една друга екипа не играше во групната фаза од ЕХФ Купот.

Прочитајте и...  Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Сепак, Македонија се уште има висок рејтинг со петтото место на ранг листата, а бевме прескокнати од Шпанија, додека Унгарија остана на четвртото место. На првите две места се Германија и Франција, додека зас нас се наоѓаат Полска, Данска, Португалија, Хрватска….

Прочитај повеќе

Харден, Адетокумпо и Леброн конкуренти за МВП наградата

Слободен печат

Елмас сепак од клупата ќе го започне дуелот против Барселона

Слободен печат

Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

Слободен печат

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат