Македонија од четвртиот шешир ја чека жрепката за квалификациите за ЕП 2024

Македонската фудбалска А репрезентација/Фото: ffm.mk

До завршувањето на последното шесто коло во групната фаза на Лига на нации не беше познато во кој шешир ќе биде македонската А репрезентација на жрепката на 9 октомври за квалификациите за Европското првенство во 2024 година.

Поразот од Бугарија во Скопје (0:1) значеше најава за преселба во послабиот петти шешир и можни незгодни противници во следниот квалификациски циклус за ЕП. За наша среќа во вторникот триумфираа селекциите на Грција и Косово против Северна Ирска (3:1), односно Кипар (5:1).

Во квалификациите кои ќе се играат во текот на 2023 година ќе се најдат 53 селекции. Ќе има седум групи со по пет репрезентации и три со по шест. Најдобрите две селекции од секоја група ќе се најде на ЕП. Последните три места ќе им припаднат на победниците од плеј-офот во Лигата на нации.

Прв шешир: Холандија, Хрватска, Шпанија, Италија, Данска, Португалија, Белгија, Унгарија, Швајцарија, Полска.

Втор шешир: Франција, Австрија, Чешка, Англија, Велс, Израел, Босна и Херцеговина, Србија, Шкотска, Финска.

Трет шешир: Украина, Албанија, Норвешка, Словенија, Република Ирска, Исланд, Црна Гора, Романија, Шведска, Ерменија.

Четврти шешир: Грузија, Грција, Турција, Казахстан, Луксембург, Азербејџан, Косово, Бугарија, Исланд, Македонија.

Петти шешир: Словачка, Северна Ирска, Кипар, Белорусија, Литванија, Гибралтар, Естонија, Летонија, Молдавија, Малта.

Шести шешир: Андора, Сан Марино, Лихтенштајн.

Лига на нации: Влаховиќ и Митровиќ ја однесоа Србија во дивизијата А

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот