8 C
Скопје

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Република Северна Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата година, што ја прави земјата една од петте земји во светот кои забележале најголем напредок.

-Северна Македонија трета година по ред бележи постојан напредок со промена на оценката од 0,127 во 2019 година. Ова резултираше со тоа што се искачи за 23 места во графичкиот процесор и се наоѓа на 65-та позиција што е највисок ранг од почетокот на индексот во 2008 година, се вели во извештајот на Global Peace Index.

Најголемата позитивна промена, се додава, беше резултат на подобрувањето во односите со соседните земји. Сегашната влада, предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги подобри односите со ЕУ и особено со Бугарија и Грција. Според индексот има големо подобрување и доменот на безбедност и сигурност, намалување на насилниот криминал и подобрување на индикаторот за политичка нестабилност.

Прочитајте и...  Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Сепак, се потенцира и дека остануваат ризици поврзани со етнички тензии и политички спорови, вклучувајќи ја и промената на името на земјата, која повторно се појави како спорно прашање на претседателските избори во 2019 година.

Поврзани вести

ФОТО | Полицијата ги убива демонстрантите: Најмалку четири мртви на протестите во Мјанмар

Слободен печат

„Гледаме светло на крајот од тунелот“: Бајден го поздрави одобрението за вакцината на Џонсон и Џонсон

Слободен печат

По смртта на Бандиќ, до изборите со Загреб ќе управува заменичката Павичиќ Вукичевиќ

Слободен печат

Вооружен напад во Мексико, единаесет лица загинаа

Слободен печат

ФОТО | Шилегов се прости од Бандиќ: Скопје загуби голем пријател

Слободен печат

Кицу: Романија ја испрати првата донација вакцини за Молдавија

Слободен печат

Остави Коментар