Македонија има пад од шест позиции на новата ФИБА ранг листа

фото: kfsm.mk

По завршувањето на Светското кошаркарско првенство 2023 што се одржа во Филипини, Јапонија и Индонезија, објавена е најновата ФИБА ранг листата.

Македонија има пад од шест позиции и се наоѓа моментно на 59 место со 187,4 поени.

Нашите најдобри кошаркари играа во олимписките претквалификации, во Талин избраниците на селекторот претрпеа три порази од Чешка, Естонија и Израел.

Германија е новиот светски шампион откако во финалето на последниот Мундобаскет против Србија.

Германците имаат скок од осум места и моментно се на третата позиција, САД иако не освоија медал повторно се на врвот, а сега Шпанците се второпласирани.

Летонија летово беше најголемото изненадување, на дебито на светските шампионати се пласираше на високото петто место и со скокот од 22 позиција сега е во Топ 10 најдобри кошаркарски репрезентации во светот.

Најголем напредок на новата ФИБА ранг листа има селекцијата на Јужен Судан од 32 места за моментно 31 место.

ФИБА ранг листа
Топ 10 –

1. САД 786,6 поени
2. Шпанија 778,2
3. Германија 759,7
4. Австралија 755,8
5. Србија 755,6
6. Канада 745,5
7. Аргентина 743,8
8. Летонија 743,7
9. Франција 736,3
10.Литванија 715,5

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот