Македонија и Србија заеднички ќе признаваат одобренија за овластен економски оператор – Слободен печат
ВестиМакедонија

Македонија и Србија заеднички ќе признаваат одобренија за овластен економски оператор

На седницата е усвоена Информација за склучување спогодба помеѓу Владата на Македонија и Владата на Србија за заемно признавање на одобренија за овластен економски оператор за безбедност и сигурност (ОЕОС).

Влдата денеска го прифати усогласениот текст на спогодбата со Владата на Република Србија за заемно признавање на одобренија за овластен економски оператор за безбедност и сигурност (ОЕОС).

На седницата е усвоена Информација за склучување спогодба помеѓу Владата на Македонија и Владата на Србија за заемно признавање на одобренија за овластен економски оператор за безбедност и сигурност (ОЕОС), разгледан и прифатен е усогласениот текст на спогодбата, а директорот на Царината Ѓоко Танасоски е овластен да ја потпише.

„Разгледана и усвоена е и информација во врска со новоусогласениот текст на Меморандумот за соработка помеѓу Министерството за локална самоуправа на Република Северна Македонија и Министерството за регионален развој и урбанизам на Република Бугарија, беше разгледан и усвоен новоусогласениот текст и министерот за локална самоуправа, Горан Милевски беше овластен да го потпише и да ја информира Владата за неговата реализација“, соопшти владината прес-служба.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close