Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи - Слободен печат

Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Македонија и Јужна Кореја официјално воспоставија дипломатски односи, соопшти Министерството за надворешни работи во Сеул.

Заедничкото коминике за воспоставување дипломатски односи вчера во седиштето на ОН во Њујорк го потпишаа амбасадорот на Јужна Кореја, Чо Тае-јул и вршиштелот на работите во Мисијата на Северна Македонија во Светската организација, Сања Зографска Крстеска, пренесува јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

По воспсотавувањето на дипломатските односи, Јужна Кореја очекува засилени билатерални врски со Македонија на политички и на економски план, како и зајакнување на соработката во балканскиот регион, се вели во соопштението на јужнокорејското МНР.

Северна Македонија е 191-тата земја со која Јужна Кореја има воспоставено дипломатски односи

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Француската полиција се судри со пожарникарите при демонстрации во Париз

Прочитај повеќе

Боки 13: Немојте да ме прекинувате

Горан Наумовски

Сметките за вода ќе бидат од биоразградлива хартија

Младеновиќ: 1ТВ зема мебел од нас и не го плати

РКЕ бара да не се издава одобрение за градење на зграда без обврска за приклучок за парно

Слободен печат

Кинески експерт изјави дека епидемијата на коронавирусот може да го достигне врвот за 10 дена

Слободен печат

Негувателката која тепаше дете во скопска игротека останува во притвор, ОЈО Скопје покрена обвинение (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four × three =

Прочитај повеќе

Водовод најавува тужби за продавачите на филтри за вода

Сведокот од Германија не се појави на судењето „Титаник 3“

Слободен печат

Празна зграда за два дена претворена во болница-примени првите пациенти заразени од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

„Слободен печат“ дознава: „Јавна соба“ се затвори, но ќе се открива дали е гнездо на малолетничка проституција

Мирослава Бурнс

Филиповска: Дента кога го уапсија Боки одевме на Миконос

Горан Наумовски

Нуклеарните проби најверојатно се причина за земјотресот во Северна Кореја

Слободен печат