Македонија и Албанија ги потврдија заложбите за зачувување на Охридскиот регион - Слободен печат

Македонија и Албанија ги потврдија заложбите за зачувување на Охридскиот регион

Напорите на Северна Македонија и Албанија за заедничко управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион беа во фокусот на разговорот меѓу министерот за дијаспора и претседател на Националната комисија за УНЕСКО, Едмонд Адеми и албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај на денешната средба во рамките на 40. Генерална конференција на УНЕСКО.

Министрите, како што информираат од владината Прес-служба, детално разговарале за чекорите кои се преземаат и ќе се остварат во насока на операционализација и спроведување на одлуките на надлежните централни и локални власти, како и препораките на УНЕСКО.

– Заштитата на Охридскиот регион, квалитетот на живот на граѓаните и владеењето на правото е приоритет на Владата на Република Северна Македонија- изјави министерот Адеми.

Од своја страна, министерот Цакај ја потврди посветеноста и подготвеноста на Владата на Албанија целосно да биде ангажирана во заедничкото управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион.

Утре, во рамките на учеството во генералната дебата на 40. Генерална конференција на УНЕСКО, министерот Адеми ќе има свое обраќање.

Прочитај повеќе

Цивили вооружени како војници парадираа низ Ричмонд: „Ова се одговорни, чистокрвни Американци“(ФОТО)

Слободен печат

Со измени на Законот ќе се реши проблемот на локалното население со концесиите за експлоатација на минерални суровини

МИА

Санчез во февруари ќе разговара со каталонскиот премиер Тора за идниот статус на Каталонија

Слободен печат

Откупени 90 отсто од договорените количини тутун во Струмичко

Слободен печат

Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Слободен печат

Сугарески: Опозицијата намерно го блокира законот за дивоградби

Остави Коментар

eighteen + 18 =

Прочитај повеќе

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев

Слободен печат

Во човековото тело најверојатно се крие лекот за ракот

Слободен печат

Домаќинствата без деца имаат најголем ризик од сиромаштија

Слободен печат

Средношколци конструираа детектор со кој може да се провери дали некоја храна е радиоактивна

МИА Агенција

Пратеник од Иран: Три милиони долари за човекот кој ќе го убие Трамп

Слободен печат

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

МИА Агенција