Македонија и Албанија ги потврдија заложбите за зачувување на Охридскиот регион

Напорите на Северна Македонија и Албанија за заедничко управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион беа во фокусот на разговорот меѓу министерот за дијаспора и претседател на Националната комисија за УНЕСКО, Едмонд Адеми и албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај на денешната средба во рамките на 40. Генерална конференција на УНЕСКО.

Министрите, како што информираат од владината Прес-служба, детално разговарале за чекорите кои се преземаат и ќе се остварат во насока на операционализација и спроведување на одлуките на надлежните централни и локални власти, како и препораките на УНЕСКО.

– Заштитата на Охридскиот регион, квалитетот на живот на граѓаните и владеењето на правото е приоритет на Владата на Република Северна Македонија- изјави министерот Адеми.

Прочитајте и...  Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка"

Од своја страна, министерот Цакај ја потврди посветеноста и подготвеноста на Владата на Албанија целосно да биде ангажирана во заедничкото управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион.

Утре, во рамките на учеството во генералната дебата на 40. Генерална конференција на УНЕСКО, министерот Адеми ќе има свое обраќање.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат