17 C
Скопје

Македонија ги дозна ривалите во главната фаза на Мундијалот

Сениорите со победата против Чиле (32:29) се пласираа во главната групна фаза на Светското првенство во Египет.

Македонските најдобри ракометари ќе бидат дел од новата група „4“ каде ќе бидат селекциите на Русија, Белорусија и Словенија.

Термините за натпреварите во главната група 4 се 20, 22 и 24 јануари. По две најдобропласирани репрезентации од четирите главни групи ќе продолжат во четвртфиналето на Мундијалот.

Според најавите, ќе играме во првиот меч со второпласираната, потоа вториот дуел со првопласираната, и на крајот со третопласираната селекција од групата „Х“.

Пред завршувањето на последниот дуел Белорусија – Словенија вечерва од 18.00 часот, еве каква е ситуацијата на табелата во таа група: Русија 5 бодови, Белорусија 3, Словенија 2, Јужно Кореја 0. Корејците ги загубија шансите после денешниот пораз од Русите со 30:26.

СП: Целта е остварена, Македонија забележа победа против Чиле!

Прочитајте и...  Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 25 пациенти, а вкупно се лекуваaт 251 болен

Поврзани вести

Елмас наскоро ќе добие нов тренер, позната листата на наследници на Гатузо

Слободен печат

Чави е подготвен да седне на клупата на Барселона, веќе го знае и првото засилување

Слободен печат

Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но…

Слободен печат

Вчера стана најмлад Англичанец кој постигнал гол во ЛШ, денеска одлучи да игра за Германија

Слободен печат

ВИДЕО: Легендарниот Шекил О`Нил на српски јазик со пофалби за Јокиќ!

Слободен печат

Изненадувачки, Ѓоковиќ не е меѓу кандидатите за наградата „Лауреус“

Слободен печат

Остави Коментар