Македонија ги чека ривалите за пласман на ЕП 2022

Континенталниот собир во 2022 година ќе се одржи во две земји, Унгарија и Словачка, тоа ќе биде втор европски шампионат со 24 репрезентации.

Од претходно Европската ракометна федерација ги објави шеширите пред ждрепката за извлекување на квалификациските групи за пласман на следното Европско првенство.

Континенталниот собир во 2022 година ќе се одржи во две земји, Унгарија и Словачка, тоа ќе биде втор европски шампионат со 24 репрезентации.

Ривалите ќе ги дознаеме утре (вторник, 16 јуни), ждрепката е 17.00 часот во Виена кога ќе се формираат осум квалификациски групи од по четири репрезентации.

Првопласираните две и четири најдобро третопласирани репрезентации од секоја група ќе обезбедат учество на ЕП 2022.

Прочитајте и...  Македонските кошаркари напредуваа за една позиција на ФИБА ранкинг

Македонија се наоѓа во вториот „шешир“ заедно со Австрија, Белорусија, Португалија, Србија, Русија, Црна Гора и Холандија. Овие селекции не можат да ни бидат противници во квалификациите.

Распоредот на квалификациските натпревари за пласман на ЕП 2022 –

1. коло 4-5 ноември 2020 година
2. коло 7-8 ноември 2020 година
3. коло 10-11 март 2021 година
4. коло 13-14 март 2021 година
5. коло 28-29 април 2021 година
6. коло 2 мај 2021 година

Поврзани вести

Алушовски: Против Брест Мешков да го обезбедиме шестото место

Слободен печат

Антиќ: Не размислувам за оставка,не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат

Пријави се на SINALCO PES Balkan лигата и играј за фонд од 5.000 евра!

СП.

„Западните медиуми не го сакаат Ѓоковиќ бидејки доаѓа од Балканот“

Слободен печат

Јокиќ: Фантастично да се биде покрај Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Златан на сцената на Санремо излезе со турбо фолк песна

Слободен печат

Остави Коментар