Македонија е 24 ракометна сила во светот според „ХандбалРанкинг“

фото: EPA-EFE/Lukasz Gagulski

По завршувањето на Светското првенство во Полска и Шведска, интернет страницата „ХандбалРанкинг“ објави ранг листа од сите ракометни репрезентации, вкупно 109.

На оваа листа Македонија моментно се наоѓа на 24 место со 1,436 бодови, веднаш пред Австрија, а зад Бахреин.

Првопласирана е Данска со 2142,9 поени, пред Шпанија (2068,4) на втората позиција, а трета светска ракометна сила е Франција (2054,9).

Во Топ 10 најдобри ракометни репрезентации се и Норвешка, Шведска, Германија, Египет, Хрватска, Словенија и Исланд.

Следниот противник на избраниците на селекторот Кирил Лазаров во квалификациите за Европското првенство, селекцијата на Португалија, со која ќе се соочат двапати во март, се наоѓа на 13 место со 1637,3 поени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот