Македонија домаќин на квалификациски турнир за пласман на ЕП

Наместо шест мечеви според принципот „секој со секого, дома и на гости”, ќе има два турнири, првиот во Данска од 7-10, а вториот кај нас од 14-17 јануари.

ЦЕВ го објави календарот за квалификациите за пласман на следното Европско првенство кое што ќе се одржи во 2021 година.

Натпреварите во рамките од групата „Ц“, во која се наоѓаат најдобрите македонски одбојкари, се закажани за јануари.

Поради пандемијата со Ковид-19, наместо шест мечеви според принципот „секој со секого, дома и на гости”, ќе има два турнири, првиот во Данска од 7-10, а вториот кај нас од 14-17 јануари.

Во нашата група се уште селекциите на Турција и Босна и Херцеговина, а пласман на континенталниот шампионат ќе обезбедат првопласираните селекции, како и најдобрите пет второпласирани од сите седум квалификациски групи.

Прочитајте и...  Челси повторно ќе купува голман од Шпанија и тоа најскапиот

Според рејтингот и квалитетот, македонската репрезентација има реални шанси вторпат да се најде во европската елита. На дебито во Љубљана минатата година, „црвено-жолтите“ остварија две победи на пет натпревари, а со тоа оставија одличен впечаток.

Прочитај повеќе

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат

Кои екипи се најголеми корона губитници?

Слободен печат

Ибрахимовиќ се потсетува на времето во Јувентус: Доколку тоа и го направија на првата ѕвезда, мене ќе ме убијат

Слободен печат

Светот му се смее на најскапиот дефанзивец: Мегваер чуваше свој играч кога Саутемптон даде гол (ВИДЕО)

Слободен печат