Македонија денеска ги дознава противниците во новото издание од Лигата на нации, можна е и балканска група

Фудбалерите вечерва ќе ги дознаат противниците за новото издание во Лигата на нации/ фото: Слободен печат - Драган Митрески

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе ги добие противниците во новото, трето по ред, издание од Лигата на нации.

Ждрепката ќе започне од 18 часот во Нион, а „рисовите“ се наоѓаат во Лигата Ц, односно третата група по квалитет и можно е да добие противници од регионот, односно селекциите на Бугарија и Косово.

Македонија се наоѓаа во вториот шешир заедно со Грција, Белорусија и Луксенбург и со нив не може да игра, додека противник на избраниците на селекторот Благоја Милевски од првиот шешир ќе биде една од селекциите на Турција, Словачка, Бугарија и Северна Ирска.


Во третиот шешир по квалитет се наоѓаат Литванија, Грузија, Азербејџан и Косово.
Во последниот по квалитет шешир се наоѓаат Казахстан или Молдавија, Кипар или Естонија, Гибралтар и Фарски Острови.

Натпреварите од третото издание на Лигата на нации ќе започнат на 2-4 јуни кога треба да се игра првото коло, а последното коло е предвидено да се одигра од 25 до 27 септември идната година.

Видео на денот