6 C
Скопје

Македонецот блеска во „Ендеса“: Димитријевиќ е играчот на одлука во Хувентуд! (ВИДЕО)

Во четвртото коло од шпанската „Ендеса“ лига, кошаркарите на Хувентуд имаа тешко гостување во Андора. По 40 минути жестока борба, славеше тимот од Бадалона, со минимални (89:87). А клучни беа два потези во изведба на Ненад Димитријевиќ.

За 28 минути игра на паркетот, македонскиот репрезентативец дојде до учинок од 12 поени поени (5/9 од игра и 1/2 од линијата за слободни фрлања), седум асистенции, три скока, две освоени и пет загубени топки.

По четири круга во „Ендеса“ лигата, Хувентуд е на ефект од три победи и еден пораз.

Моментно на табелата во некомплетното четврто коло на делба на првото место се наоѓаат дури шест екипи, Реал Мадрид, Барселона, Басконија, Тенерифе, Обрадоиро и Хувентуд Бадалона со по шест бодови.

Прочитајте и...  ФОТО: Кошаркарка за време на натпревар го доеше бебето на клупа

Во наредната рунда Хувентуд и Димитријевиќ на 11 октомври ќе го пречекаат Билбао кој во саботата славеше против Обрадоиро со 99:81.

ЛШ: Лазаров во осминафиналето со Кјелце, Митревски против Алборг

Ракитиќ до Меси: Имам трофеј кој никогаш нема да го освоиш!

Стоилов гневен по поразот: Некои ракометари не разбираат за колку посебен клуб играат

Алушовски: Добивме лекција од Мешков