Македонец постигна 63 поени на натпревар во Германија

Дарко Димковски имаше огромен придонес во победата на неговиот клуб Швертер ТС на гостувањето кај ТуС Велинхофен во една од пониските германски кошаркарски лиги.

Верувале или не, македонскиот кошаркар имаше учинок од вкупно 63 поени, реализираше дури 13 тројки.

Тренерот на гостите истакна после мечот дека ова е неверојатно, нашиот играч го имаше досега најдобриот натпревар во кариерата.

Ова беше вкупно шестата победа сезонава за Швертер ТС во својот шести натпревар.

Претходно пред да направи трансфер во Германија, во нашата земја ги бранеше боите на Охрид АВ и Карпош Соколи.

Прочитајте и...  ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат