Македонец ќе се бори за титула во УФЦ – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Македонец ќе се бори за титула во УФЦ

Австралијанецот со македонско потекло, Александар Волкановски, во декември ќе го предизвика УФЦ шампионот во перо лесна категорија, Макс Холовеј.

Првиот ММА борец во УФЦ шампионатот со македонско поеткло, се очекува на 14 декември во Лас Вегас во рамките на „УФЦ 245“ приредбата да се бори за титулата во перо лесна категорија против шампионот, Макс Холовеј.

Оваа информација прв ја објави новинарот на Фокс Спорт во Австралија, Гадиел Нотеловиц, а подоцна ја потврди Џон Хјон Ко, кој исто потврди дека се потпишани и договорите за борбата.

„Извор близок на преговорите ме извести дека договорите се веќе потпишани. Макс Холовеј ќе ја брани титулата против Александар Волкановски на „УФЦ 245“ приредбата која ќе се одржи на 14 декември во Лас Вегас“, напиша Ко на својот профил на твитер.

Постоеше можност двајцата одлични ММА борци да се сретнат и порано, на „УФЦ 243“ приредбата во Австралија, но шампионот се уште се опоравува од повредата и не е во можност да се опорави до октомври.

Волкановски (20-1) статусот на предизвикувач на Холовеј го обезбеди со победата над легендата во УФЦ, Жозе Алдо. Претходно ММА борецот со македонско потекло го прати во пензија и трикратниот предизвикувач за титулата, Чад Мендес.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close