Македонецот е осминафиналист на јуниорскиот „Вимблдон“, Ивановски запиша нов триумф

Калин Ивановски на две победи од освојување на ИТФ титула/Фото: instagram.com/kalin_ivanovskii/

Денеска македонската тениска надеж Калин Ивановски (18) оствари нова победа на турнирот „Вимблдон“ во Лондон за јуниори.

Калин Ивановски се пласираше во осминафиналето со убедлив триумф од 6:1 и 6:2 над 11 носител Родриго Пачеко Мендез од Мексико за еден час и четири минути игра.

За пласман во осминафиналето нашиот тенисер ќе игра против подобриот о мечот Едас Бутвилас (Литванија, осми носител) – Озан Чолак (САД).

Претходно на стартот Македонецот беше подобар од Британецот Лука Поу со 2:1 (3:6, 6:4, 6:2).

Ивановски годинава беше дел од јуниорскиот „Австралија опен“ во кој беше елиминиран во првото коло, на ланскиот „Вимблдон“ стигна до третата рунда, а на „УС Опен“ беше поразен на стартот.

Видео на денот