Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Откако денес на прес-конференција министерот за здравство Венко Филпче потврди дека во Македонија е регистриран првиот случај на новиот коронавирус, во некои од скопските маркети може да се забележи засилена фрекфенција и зголемен број на купувачи.

„Луѓето купуваат брашно, масло, сапуни, влажни марамици, конзерви, тестенини, тоалетна хартија, зимница, средства за чистење. Рафтовите беа речиси празни“, вели читател на „Слободен печат“, кој ни испрати фотографија од еден скопски маркет.

Фото: Слободен печат

– Наеднаш сите огладнеа, не знам што се случува – се запрашал продавачот, кој бил затекнат од големиот и невообичаен метеж.

Фото: Слободен печат

Поради состојбата со новиот вирус, многу од родителите не се сигурни дали да ги пуштат своите деца утре на училиште. Министерството за здравство вчера објави телефонски броеви на кои јавноста може да се информира и да пријави сомнителни случаи на коронавирусот, а родителите на истите можат да добијат подетални информации од стручните лица.

Прочитајте и...  Најнови информации за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

Претходно денес, во скопските аптеки имаше интензивна побарувачка на медицински маски. „Слободен печат“ информираше дека граѓаните купуваат по неколку пара, и за себе и за најблиските.

„Слободен печат“ денес ги праша и македонските граѓани дали тие стравуваат од новиот коронавирус, како и тоа дали се задоволни од преземените мерки на Владата и што би презеле тие самите доколку се појават случаи на заболени во нашата држава. Нивните одговори погледнете ги во видеото:

 

Прочитај повеќе

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски

ЦИА предупредуваше, Трамп игнорираше-Сега ја плаќа цената со човечки животи

Дејан Андоновиќ

Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Слободен печат

„Космонаутот“ кој зема брисеви за коронавирус: Сите ни велат, чувајте се! (ФОТО+ВИДЕО)

Мирослава Бурнс