Македонците во Албанија го одбележаа празникот Богојавлние-Водици

Во Мала Преспа традиционално сите села фрлаат крст во Преспанското езеро.

Православниот празник Богојавлние-Водици беше одбележан насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци – Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија.

Во Мала Преспа традиционално сите села фрлаат крст во Преспанското езеро.

Со Македонците во Горна Горица, едно од деветте села во областа, беше Васил Стерјовски, лидер на македонската партија Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и пратеник во албанскиот парламент од оваа партија.

Тој присуствуваше и на свечената литургија во црквата „Свети Димитрија” со која чиноначалствуваше отец Алексо Темелко, кој светиот крст го положи во осветените езерски води, а најсреќен беше Антонио Никола.

– Бог се јави. За многу години. Многу сум радосен. Нека Бог донесе среќа, радост, здравје, напредок, рече Антонио.

Прочитајте и...  Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

– Му честитам на младиот Антонио, нека и него и сите Македонци каде и да се ги следи среќа, радост, успеси и благосотојба, посака Стерјовски.

Македонците во Мала Преспа традиционално се собираат во селските цркви, и после литургијата, а според обичаите, со крстот украсен со босилок се упатуваат кон брегот на Преспанско езеро каде се фрла крстот. Обичај е оној кој ќе го фати крстот, во придружба на група, да ги посетува домаќинствата во населеното место каде се даруваат со пари.

Во областа Голо Брдо крстот украсен со босилок, порано, кога православните биле во голем број се фрлал во реките, но сега тоа се прави симболично во поголем сад со вода, продолжувајќи ги на тој начин традицијата и обичаите.

Прочитајте и...  СДСМ: Граѓаните бараат и очекуваат ред и неселективна правда, секој што се огрешил ќе одговара

Прочитај повеќе

Хрватската амбасадорка Андраси: Имавме ситуација каде ЕУ поради една земја членка ги забави преговорите

МИА Агенција

Стратешки приоритет: „Ербас” најавува авиони на водород до 2035 година

Слободен печат

ССК бара месечната финансиска помош од 14.500 денари да продолжи до март 2021

Маријана Митровска

При обид за влез во Канада: Уапсена жена која е осомничена за писмото со отров до Белата куќа

Слободен печат

Евротинк: Регионот станува сè поважен производител на наркотични средства, пред сè на канабисот

Слободен печат

Наставници со креативни идеи за он лајн настава: Виртуелни тури во зоолошки и музеи, гледање драми (ВИДЕО)

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казни за несовесни возачи: 17 лица возеле без возачка, а 150 возеле брзо

Слободен печат

„Облече“ дрес на Републиканците: Орбан навива за победа на Трамп на изборите во САД

Слободен печат

СДСМ: Граѓаните бараат и очекуваат ред и неселективна правда, секој што се огрешил ќе одговара

Слободен печат

Се бара враќање на рестриктивните мерки: Трет бран на ковид-19 во Иран

Слободен печат

Мајките кои се на породилно и денеска ќе излезат на протест пред Влада

Слободен печат

Силен ветар носи обилни дождови кон брегот на САД: Тропската бура „Бета“ се движи кон Тексас и Луизијана

Слободен печат