Мајкрософт вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

Негативните каматни, падот на приносот на обврзници, посилната регулација и знаците на рецесија избришаа најголем дел од пазарната вредност на европските централни банки.

Откако индексот на среднината на неделата се намали за три проценти, по податоците за слабеење на германската економија и падот на приносот на долгорочната американска обврзница, што се смета како најава за рецесија, пазарната капитализација на европските банки падна под половина милијарда евра, само за споредба, половина од вредноста на „Мајкрософт“.

Цените на акциите на банките денеска се на ниво кога на Грција, Ирска и Португалија им беше потребна меѓународна финансиска помош. Кипар, од друга страна, им нареди на своите банки да ги замрзнување на дел од депозитите на граѓаните, а шпанските банки од пропаст беа спасени исклучиво од паричната инекција од Владата.

Прочитајте и...  Директорот на Агенцијата за туризам: Граѓаните да останат смирени и слободно да патуваат во земјите во кои нема коронавирус

Иако се уште не е на дното во време на финансиската криза од 2008-ма година, индексот на банките во еврозоната кои се во врвот, во 2017-та година, изгубија дури 84 проценти од вредноста.

Како што покажува анализата на „Ројтерс“, сега е на само неколку бодови одалечен од нивото во време на падот на Берлинскиот ѕид на крајот на 80-тите години, кога еврото беше далеку од идеја, а во оптек во источноевропските држави се уште беше советскта рубља.

Во својто врв, 2007-ма година, европските банки на берзата вредеа 1,7 билиони долари, значително повеќе од американските конкуренти.

Денеска состојбата е спротивна – европските банки вредат дури третина од капитализацијата на банките од другата страна од Атлантикот.

Прочитајте и...  Борисов: Бугарија ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Црна Гора

Ниската профитабилност е главниот проблем кој би можел да доведе до следна европска банкарска криза, наспроти солвентноста, што претставуваше голема загриженост на почетокот на деценијата, велат аналитичарите.

За тоа време американските банки профитира од зголемените каматни стапки и подобрата заработка во инвестициското банкарство.

Европските банки, како да немаат многу потенцијал за ширење, ќе имаат и помал капацитет во финансирањето на европските компании.

Прочитај повеќе

Заев: Со објавување на „бомбите“ ВМРО-ДПМНЕ си направи удар сама врз себе

Слободен печат

Чулев: Будно се следи состојбата на границите поради можен нов бран бегалци

Слободен печат

Косовската Влада издвои 400 илјади евра за борба против коронавирусот

МИА Агенција

Нов кружен тек во Волково и реконструкција на патот до Кучково

Слободен печат

Радончиќ: Ако Турција ги пушти мигрантите ќе настане хуманитарна криза

Слободен печат

Грција го затвори граничниот премин со Турција кај Еврос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Отворен предмет по допрен глас за паднатата фасада на АД „МЕПСО“

Слободен печат

Џоана: Со нетрпение очекуваме убава церемонија за подигнување на знамето на нашиот нов сојузник

Слободен печат

Заев: Во шестата изборна единица победници ќе бидат СДСМ и Беса

Весна Тодоровска

Столтенберг бара Сирија и Русија итно да запрат со нападите во Идлиб

Слободен печат

Меџити: Изразуваме жалење за неуспехот за обединување на малите албански партии

Слободен печат

Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Слободен печат