Мајка ја шокираше Италија: Дознала дека бебето има ковид-19 па го напуштила

Мајка која својата ќерка ја однела во болница откако бебето се заразило од ковид-19, го напуштила, рекоа италијанските лекари.

Кога жената и бебето минатата недела стигнале во болницата во Палермо, тестирани се на коронавирус и двете биле позитивни. Но, додека бебето се лекувало во градската болница Ди Кристина, мајката побегнала и го напуштила детето.

Полицијата тргнала во потрага по неа зошто не одговарала на повиците на медицинските работници.

„Медицинскиот персонал со денови се обидуваше да ја контактира мајката но не успеавме да ја добиеме. Тогаш ја повикавме полицијата и рековме дека можеби имаме случај на напуштено бебе“, рече лекарот Марило Фурнари, а пренесув Сан.

Според весникот Ла Република, жената прво се претварала дека му е тетка на четиримесечното бебе, пред да исчезне на 12 октомври. Весникот пишува дека два дена подоцна се појавило друго женско лице кое исто така тврдело дека е тетка на бебето. Меѓутоа, персоналот се посомневал и ја контактирал полицијата, по што другата жена побегнала.

Прочитајте и...  Маричиќ: Преговори или разговори околу македонскиот јазик и идентитет нема да има

За среќа, детето оттогаш се опоравило од ковид-19, болеста од која досега во Италија починаа повеќе од 36.000 луѓе.

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian