Здравје

Здравје

Интервју со м-р д-р спец. Ангелчо Андоновски, директор на Детската болница „Козле“: Најмалите херои...

Педијатарот Андоновски, кој веќе неколку месеци е на чело на Институтот за респираторни болести кај децата - болница „Козле“, зборува дека веќе и во пракса...

Внимавајте: Избегнете да додавате кора од лимон во храната

Во тек на подготовка на многу специјалитети, а особено на десертите, ренданата кора од лимон е една од клучните состојки за одличен вкус, но...

Четири лесни чекори до поздрав живот

Здравиот и квалитетен живот ќе ви донесат многу предности на подолг план и иако се чини тешко да се одржува таков животен стил, мора...

Со пролетта пристигна и гастритисот! Како да си помогнете?

Воспалението на слузокожата на желудникот или гастритисот се манифестира со низа непријатни симптоми кои обично стануваат поизразени во текот на преодните периоди, поради температурните...

Најчести грешки: Не бричете ги нозете со шампон или купка!

Отстранувањето на неестетските влакна често го правиме во домашната работилница кога обично посегнуваме по најбрзиот и најлесниот начин – бричењето. Но, иако изгледа како...

Интервју со кардиохирургот д-р Жан Митрев: Најдобро оперирам кога сум гладен

Клиниката „Zan Mitrev Clinic“ под водство на кардиохирургот д-р Жан Митрев неодамна го одбележа своето полнолетство. Во интервју за „Слободен печат“, доктор Митрев зборува за...

Што да јадете ако имате запек?

Промената на исхраната е првата помош која треба да се примени ако страдате од запек. Непријатната констипација по правило го оневозможува празнењето на цревата, но...

За и против: Дали е паметно постојано да се носи градник?

Носењето на градник освен што е нормално речиси е и задолжително, па повеќето жени се чувствуваат голи ако случајно излезат без него. Но, дали...

Еве зошто не треба да ги прекрстувате нозете

Прекрстувањето на нозете е многу честа појава при седечка положба. Многумина од нас тоа го прават автоматски. Покрај тоа, таквиот став дава елеганција и...

ВИДЕО: Масирајте една точка на увото за да се ослободите од бројни здравствни проблеми

Луѓето ширум светот константно се обидуваат да пронајдат природни алтернативи за да ги лекуваат заболувањата или да го одржуваат сопственото здравје. Некои не сакаат...

Придружете ни се Facebook