Битолчанката која со велосипед ја помина цела Европа

448

Битолчанката Мартина Николовска ја помина речиси цела Европа со велосипед. Во друштво на Мите Ташев од Кавадарци, таа беше претставник на Македонската експедиција на овогодинешната велосипедска тура „Виа Централа“, пренесува скопје24.мк.

Мартина и Мите, својата авантура ја започнаа во Белград, Србија. Земјите кои ги поминаа со велоспиед се: Унгарија, Чешка, Словачка, Австрија…, а крајната цел на патувањето беше Хамбург, Германија.

Мартина на својот инстаграм профил гордо објави дека за само 11 дена, таа и нејзиниот пријател поминале 1924 километри за само 11 дена, возејќи просечно по 190 километри во еден ден. По Белград, Мартина објави фотографии од патувањето низ Сомбор, Будимпешта, Братислава, Виена, Прага, Дрезден, Магдебург и на крајот Хамбург.

Велосипедизмот е голема страст на Мартина која за време викендите често знае да стаса до охридското езеро или до најблиските грчки градови.