Шпански омлет од компири

Излупете ги компирите, исечете ги на кругови, а потоа секој круг на четири дела. Пржете ги во врело масло додека да станат крцкави.

466
Профимедиа

Состојки:
4 компири
8 јајца
маслиново масло
сол и црн пипер

Подготовка:
Излупете ги компирите, исечете ги на кругови, а потоа секој круг на четири дела. Пржете ги во врело масло додека да станат крцкави.
Посолете ги компирите, па додате ги во чинија каде сте ги изматиле јајцата со малку сол.
Сипете ги јајцата со компири во тава со маслиново масло, додека се испржат и јајцата. Ова предјадење е одлично и кога се сервира топло и ладно.