Печено месо со домати

Испечете ги јунешките шницли во тава без дополнителна маснотија и по вкус зачинете.

Профимедиа

Состојки:
125 грама јунешко месо
400 грама домати
Пола главица кромид
Мајчина душица
Маслиново масло

Подготовка:
Испечете ги јунешките шницли во тава без дополнителна маснотија и по вкус зачинете.
Кромидот пржете го во малку маслиново масло. Додадете ги доматите исечени на коцки и малку мајчина душица и сето тоа пржете го на силен оган неколку минути. Прелијте ги шницлите со овој сос и коплетирајте го оброкот пире од копир или со леб на тост.