Овие намирници природно помагаат во одржување на младешкиот излгед

Овие намирници природно помагаат во одржување на младешкиот излгед

350
SHARE

Што сè треба да вклучите во вашата исхрана за да можете да ѝ потпомогнете на кожата да го задржи блескавиот изглед и елсатичноста?

1. Јогурт – одличен извор на протеини и калциум, што помага во одржување на мускулната маса, како и на исфрлањето на токсините од телото.

2. Боровинки – спречуваат долгорочно оштетување на кожата, регенерираат и ја прават вашата кожа нежна и чиста.

3. Домати – богати се со ликопен и други антиоксиданси, а можат да помогнат во спречување на создавање на брчки.

4. Какао и црно чоколадо – антиоксидансите од какаото ја намалуваат штетата која слободните радикали му ја нанесуваат на целото тело, вклучувајќи ја и кожата.

5. Авокадо – богато со растителни масти и витамини, кои ја хранат кожата на клеточно ниво и ја намалуваат појавата на акни.

6. Зелен чај – благодарение на полифенолите, вашите клетки на кожата многу побрзо ќе се регенерираат, особено ако се изложени на сонце.

7. Куркума – покрај благопријатното дејство на зглобовите, мозокот и нервните клетки, покажани се и делотворни својства против стареење.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY