Има 80 години, а изгледа како да има 50: Ја споделила својата тајна со целиот свет ФОТО

Дознајте како мајката на четири деца која неодамна го прославила 80-тиот роденден успева да го одржи својот младешки изглед.

1106
Фејсбук/Принтскрин

Многумина размислуваат за тоа како ќе изгледаат за 20, 30 или повеќе години, односно како да го задржат младешкиот изглед кога ќе ја поминат менопаузата. Филомена Варихај го пронашла одговорот на тоа.

Дознајте како мајката на четири деца која неодамна го прославила 80-тиот роденден успева да го одржи својот младешки изглед.

Позитивни мисли за вечна младост
„Секое утро се будам со ентузијазам и смисла за живот. Благословена сум со енергија, талент и желба да им помогнам на другите да направат сè што сакаат и навистина сум благодарна.“

Диета 70-20-10

Тоа значи дека 70 отсто од калориите ги внесува од овошје, зеленчук и житарки, 20 отсто од протеини, како што се пилешкото и рибата и 10 отсто од маснотиите.
„Тоа подразбира многу сечкање и приготвување храна, што е предизвик, но вреди“, открила Филомена.

Трчајте
Мојата средна ќерка доби стипендија за спортисти, а кога го доби распоредот на тренинзите пред првата година, видела дека вклучува трчање на пет км, три дена во неделата. Ми рече: „Мамо, сакаш ли да трчаш со мене?“ Како можев да ѝ кажам не – раскажала Филомена.

По извесно време Филомена била во толку добра кондиција што одлучила да се пријави за трката на 5 км.

Фото: Фејсбук/Принтскрин

Image may contain: 1 person, smiling, sunglasses and outdoor