Греми: Кендрик Ламар и Дрејк со најмногу номинации

41
Официјалното лого на 61. Греми награди

Музичките ѕвезди Кендрик Ламар, Дрејк и Дуа Липа добија најмногу номинации за претстојните Греми награди што ќе се одржат на 10 февруари.

Ова се номинациите во неколку позначајни категории:

Албум на годината

„Invasion of Privacy“, Карди Би
„By the Way, I Forgive You“, Бренди Карлајл
„Scorpion“, Дрејк
„H.E.R.“, H.E.R
„Beerbongs & Bentleys“, Пост Малоун
„Dirty Computer“, Џанел Моне
„Golden Hour“, Кејси Масгрејвс
„Black Panther: The Album“, Кендрик Ламар

Сингл на годината

„I Like It“, Карди Би, Бед Бани и Џ.Балвин
„The Joke“, Бранди Карлајл
„This is America“, Чајлдиш Гамбино
„God’s Plan“, Дрејк
„Shallow“, Лејди Гага и Бредли Купер
„All The Stars“, Кендрик Ламар и Си-Зи-Еј
„Rockstar“, Пост Малоун и 21 Севеџ
„The Middle“, Зед, Марен Морис и Греј

Песна на годината

„All The Stars“, Кендрик Дакворт, Марк Спирс, Ал Шукбур, Ентони Тифит и Солана Роув
„Boo’d Up“, Ларанс Допсон, Џоеле Џејмс, Ела Маи и Дион Мекфарлејн
„God’s Plan“, Обри Грахам, Давеон Џексон, Брок Корсан, Рон Латоур, Метју Самјуелс и Ноа Шебиб
„In My Blood“, Теди Гајгер, Скот Херис, Шон Мендес и Џофри Варбуртон
„The Joke“, Бренди Карлајл, Дејв Коб, Фил Хансерот и Тим Хансерот
„The Middle“, Сара Аронс, Џордан К.Џонсон, Стефан Џонсон, Маркус Ломакс, Кајл Треварта, Мајкл Треварта и Антон Заславски
„Shallow“, Лејди Гага, Марк Ронсон, Ентони Росомандо и Ендру Вајат
„This is America“, Доналд Гловер и Лудви Горансон

Најдобар нов изведувач

Клоу Екс Халеј
Лук Комбс
Греата Ван Флит
H.E.R.
Дуа Липа
Марко Прајс
Бебе Реџа
Џорџа Смит

Сите номинации можете да ги погледнете ТУКА.