Здравје

Здравје

Зошто голем број на Американци умираат на возраст од 62 години?

Во САД последниве неколку години интензивно се спроведуваат истражувања чија цел е да го објаснат феноменот зошто толку многу Американци умираат на возраст од...

Пролетна салата за прочистување на организмот

Пролетта е годишно време кое ги полни пазарите со многу свежи зеленчуци кои ни помагаат да го прочистиме телото од наталожените масти, како последица...

Каков леб да купите? Бел, интегрален, темен…

За лебот долго време се зборуваше дека е штетен производ во секоја диета, но експертите сега тврдат дека лебот може да биде и многу...

Каде оди салото од телото кога ќе ослабнеме? Одговорот ќе ве изненади!

Многумина се трудат да ослабнат и држат разни диети, но малкумина знаат каде, всушност, одат мастите од нашето тело кога ги губиме килограмите. Дури 150...

Моќно смути против несоници

Овој вегански и пред сè, вкусен и хранлив рецепт ќе ви помогне да заспиете, но и да го подобрите квалитетот на сонот. Испијте го ова...

Дали е здраво веднаш по станувањето да го раскренете креветот?

Се вели дека уреден дом носи и уредни мисли па затоа за многу луѓе денот почнува со раскревање на креветот наутро штом станат. Стручњаците,...

Потребата за спиење во текот на денот може да биде знак за една болест

Дремењето во текот на денот може да биде ран знак за Алцхајмерова болест, покажало новото истражување. Студијата во која учествувале 300 пензионери покажала дека оние...

Зошто спиењето со чорапи е добро за здравјето?

Според истражувачите, спиењето со чорапи може да ви донесе многу здравствени придобивки. Без разлика дали ви е удобно или не, станува збор за здрава...

Предупредување: Од гледањето на омилената серија може да добиете тромб!

Гледањето на серијата една епизода по друга, односно гледањето телевизија дури и по неколку часа без прекин, може да биде многу опасно за вашето...

Како да знаете дека ви недостасува витамин Ц: Овие симптоми укажуваат на опасен пад...

Витаминот Ц е неопходен за здравјето на кожата, коските, крвните садови, забите и целиот имунитет, а еве кои симптоми укажуваат на недостатокот на овој...

Не пропуштајте

1200 тони месо од Канада и Бразил, без царина завршиле во...

Во Македонија се увезувало и продавало месо од Бразил и Канада – без да се плати царина, пренесува 24Вести. Финансовата полиција отвори истрага за...

Придружете ни се Facebook