Мафини од тиквички

Состојки потребни за подготовка на 12 мафини:

2 тиквички
малку сол
2 јајца
1 прашок за печиво
200 милилитри јогурт
100 милилитри масло за јадење
брашно по потреба

Подготовка:

Пред да почнете со подготовката на мафините, вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени.
Тиквичките убаво измијте ги, излупете ги, а потоа изрендајте ги на најситната страна од рендето.

Убаво посолете ги и оставете ги неколку минути да отстојат за да ја испуштат водата што се наоѓа во нивниот состав. Потоа, вака подготвените тиквички, убаво исцедете ги и префрлете ги во друг сад.

Во садот со тиквичките додајте ги јајцата, прашокот за печиво, маслото и јогуртот и сето тоа убаво измешајте го. На крај додајте брашно по потреба.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Добиената смеса, ставете ја во сад са подготовка на мафини. Печете околу 30 минути.

Прочитај повеќе

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат