Мадуро смета дека САД се одговорни за случувањата во Боливија

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ги обвини САД дека управуваа со државниот удар во Боливија.

-Го осудуваме пучот против Ево Моралес, што го коориднираше и финансираше Белата куќа, изјави Мадуро за државната телевизија, пренесува Тасс.

Тој додаде и дека САД стојат зад сите државни удари во регионот во последниот век .

-Дали сте подготвени да се борите? Ние сме подготвени да се бориме за мирот, татковината и суверенитетот – рече Мадуро.

Боливискиот претседател пред два дена поднесе оставка од функцијата под притисок на протестите кои во земјата се организираа од крајот на октомври. Моралес денеска замина за Мексико, каде доби азил.

Прочитајте и...  Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Прочитај повеќе

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат