1 C
Скопје

Мадуро сака да додаде ѕвезда на венецуелското знаме: Еве што би претставувала таа

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро му предложи на Народното Собрание да се додаде уште една ѕвезда на знамето на оваа земја.

Со тоа на централниот дел од тробојката (жолта, сина, црвена) би била додадена и деветта ѕвезда како признавање на државата Зулиа, во северозападниот дел од земјата, за 200-годишнината од ослободувањето од Шпанија.

Оваа држава е економски многу важна за Венецуела, пред се поради нафтата, но исто така е еден од поважните земјоделски региони во земјата.

Додадената ѕвезда би ја претставувала „силата на бунтовниот дух”.

Прочитајте и...  Полскиот премиер: Здравјето и животот на граѓаните се премногу важни, компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар