Мадуро повика на дијалог, Гуаидо да се излезе на улица

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро за време на митингот одржан во Каракас, го повтори својот апел до опозицијата за дијалог, додека претседателот на Народното собрание Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател на земјата, повторно побара од своите поддржувачи да излезат на улиците, јави агенцијата Анадолија.

Во Венецуела, која се соочува со најсериозната политичка криза во својата историја, поддржувачите на Владата и опозицијата одржаа протести низ земјата.

Во два посебни митинга одржани во Каракас учествуваа илјадници граѓани на Венецуела, од опозицијата, но и оние кои ја поддржуваат Владата.

Поддржувачите на Мадуро, со поддршка на владејачката партија на Венецуела, Партијата на обединети социјалисти, синдикатите и невладините организации, од различни места на градот маршираа кон претседателската палата Мирафлорес, каде што се одржа митинг, на кој учествуваше и венецуелскиот претседател.

Прочитајте и...  По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

– Ја повторувам мојата доброволност и поддршка во насока на барање преговори, дијалог и договор за доброто и иднината на Венецуела, истакна Мадуро.

Осврнувајќи се на состанокот одржан во главниот град на Уругвај, Монтевидео, на кој присуствуваа и претставници на Европската Унија, Мадуро упати апел до претседателот на Мексико Андрес Мануел Лопез Обрадор, претседателот на Уругвај Табаре Васкез и до претседателот на Боливија Ево Моралес, да бидат посредници во потрагата по дијалог.

Мадуро, исто така побара другите претседатели на државите во светот да го подигнат кренат својот глас за да се стави крај на агресивниот став на претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот кабинет против Венецуела.

– Народот на Венецуела не заслужува толкава омраза и агресија, рече Мадуро, додавајќи дека колку и да се спроведуваат санкции, тие ќе постигнат победа.

Прочитајте и...  Штетно е кога двајца „чауши" во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

Мадуро се осврна и на прекините на електрична енергија, тврдејќи дека последниот прекин бил предизвикан од кибер напади извршени од Колумбија и Чиле.

Претседателот на Венецуела нагласи дека ќе продолжат да се борат против прекините на електрична енергија и проблемите со водоснабдувањето и од народот побара да биде трпелив, информира Анадолија.

Поддржувачите на опозицијата кои се за новиот план на Гуаидо за улични демонстрации, поддржан од САД и наречен „Операција за слобода”, маршираа од подрачјата на Сукре, Барута, Либертадор и Чакао во Каракас, кон митингот одржан во подрачјето на Ел Маркес.

Гуаидо во своето обраќање на митингот нагласи дека овој марш, покрај протестите против прекинот на електрична енергија и водоснабдувањето, се одржа и со барање за оставка на Владата.

Прочитајте и...  Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Гуаидо рече дека в среда ќе преминат на друга фаза од „Операцијата за слобода”, упатувајќи апел до поддржувачите на опозицијата за повторно одржување демонстрации низ земјата.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 1 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат