Мадуро под притисок: Нови санкции од Канада - Слободен печат
ВестиПланета

Мадуро под притисок: Нови санкции од Канада

Канада веќе има воведено санкции за 70 граѓани во Венецуела поврзани со Владата на Мадуро.

Канада денеска воведе дополнителни санкции за Владата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, со што се опфатени 43 високи претставници.

Шефицата на канадската дипломатија Кристи Фриленд изјави дека меѓу 43 венецуелски високи претставници има и регионални гувернери, кои се вмешани во поткопување на демократските институции.

Канада веќе има воведено санкции за 70 граѓани во Венецуела поврзани со Владата на Мадуро.

Канада, САД и уште 50 држави го поддржуваат опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој бара оставка од Мадуро и нови избори.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close