Мадуро го чека денот кога Гваидо ќе биде уапсен „за сите негови злосторства“

Мадуро рече дека Гваидо ќе биде уапсен во денот кога венецуелскиот правосуден систем ќе одлучи дека треба да биде затворен, „за сите злосторства што ги сторил“.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека властите не го притвориле лидерот на опозицијата Хуан Гваидо затоа што судовите не издале наредба, но предупреди: „Тоа ќе се случи“.

Мадуро ги изјави овие забелешки на состанок со претставници на меѓународни медиуми три дена откако Гваидо се врати од турнејата низ САД и Европа, пркосејќи и на судската забрана за него да ја напушта земјата.

И покрај наредбите, службените лица на граница го пуштија Гуаидо во земјата, откако пристигна со комерцијален лет на главниот меѓународен аеродром во Венецуела.

Мадуро рече дека Гваидо ќе биде уапсен во денот кога венецуелскиот правосуден систем ќе одлучи дека треба да биде затворен, „за сите злосторства што ги сторил“.

Прочитајте и...  Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

– Тој ден се уште не е пристигнат – додаде тој како одговор на прашањето од репортер на АП. „Но, ќе дојде“.

Лидерот на опозицијата сега по вторпат патуваше надвор од Венецуела и покрај забраната. И во двата случаи му беше дозволено да се врати во земјата.

Гваидо: Кукавичкиот диктатор Мадуро апси членови на моето семејство

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет − 6 =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат