Мадуро го чека денот кога Гваидо ќе биде уапсен „за сите негови злосторства“

Мадуро рече дека Гваидо ќе биде уапсен во денот кога венецуелскиот правосуден систем ќе одлучи дека треба да биде затворен, „за сите злосторства што ги сторил“.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека властите не го притвориле лидерот на опозицијата Хуан Гваидо затоа што судовите не издале наредба, но предупреди: „Тоа ќе се случи“.

Мадуро ги изјави овие забелешки на состанок со претставници на меѓународни медиуми три дена откако Гваидо се врати од турнејата низ САД и Европа, пркосејќи и на судската забрана за него да ја напушта земјата.

И покрај наредбите, службените лица на граница го пуштија Гуаидо во земјата, откако пристигна со комерцијален лет на главниот меѓународен аеродром во Венецуела.

Мадуро рече дека Гваидо ќе биде уапсен во денот кога венецуелскиот правосуден систем ќе одлучи дека треба да биде затворен, „за сите злосторства што ги сторил“.

Прочитајте и...  Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

– Тој ден се уште не е пристигнат – додаде тој како одговор на прашањето од репортер на АП. „Но, ќе дојде“.

Лидерот на опозицијата сега по вторпат патуваше надвор од Венецуела и покрај забраната. И во двата случаи му беше дозволено да се врати во земјата.

Гваидо: Кукавичкиот диктатор Мадуро апси членови на моето семејство

Прочитај повеќе

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм”, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300″

Бели гаќи и црвени влечки-идеален моден аутфит во трговски центар во Сплит

Слободен печат

Трамп: До април ќе имаме доволно вакцини за секој Американец (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Уште две дечиња од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Маријана Митровска

Пендаровски: Благодарение на фестивалот „Браќа Манаки“, Битола и нашата држава се препознаени во светот на седмата уметност (ФОТО)

Маријана Митровска

Од 5.179 до 690 евра: Која земја на ЕУ има најголема, а која најниска просечна бруто плата

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка

МИА Агенција

За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари

Слободен печат

Повеќе од двесте илјади луѓе починаа од ковид-19 во САД

Слободен печат

Десетици демонстранти, повеќето жени, уапсени во Белорусија (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска