Маџирмаалци пливаат во ѓубре (ГАЛЕРИЈА)

Маџир Маало, иако има неколку новоизградени згради во близина се уште дава слика на лошо уредена, но и на многу нечиста населба, поради тоа што има купишта ѓубре на секој чекор.

Проблемот не може да се бара во граѓаните бидејќи, и покрај тоа што е урбана населба, близу до строгиот центар на градот, контејнери практично и нема. Иако може да се забележи дека има по некоја канта, очигледно дека тие се далеку од доволно за да го соберат целиот отпад што го фрлаат жителите.

Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека локациите каде што треба да се постават контејнери во градот не ги бираат тие, туку секторот за комунални работи и секторот за урбанизам при Град Скопје.

Прочитајте и...  Одрони и влажни коловози во дебарско - се препорачува внимателно возење

– Постапката е следна: Куќниот совет, т.е. заедница на станари, а може и општина Центар треба да се обратат до ЈП „Комунална хигиена“ за да се евидентира точниот број на корисници. Тие потоа излегуваат на лице место и утврдуваат локација и број на садови – објаснува Драги Митковски, помошник раководител на Сектор за комунални работи.

Останува да се види дали проблемот лежи кај жителите на Маџир Маало кои не пријавиле недостатокот на контејнери и им одговара ѓубрето да го фрлаат каде ќе стигнат или пак одговорноста ја имаат општина Центар и ЈП „Комунална хигиена“, кои изгледа процениле дека потреба за контејнери на оваа локација нема.

 

Прочитајте и...  СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Прочитај повеќе

Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

Слободен печат

Петровиќ: Економските бенефити се само дел од придобивките кои ги носи членството во НАТО

МИА Агенција

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен печат

Ким: Последиците ќе бидат сериозни доколку вирусот се прошири

Слободен печат

Ердоган тврди дека 18.000 бегалци ја минале границата кон Грција

Слободен печат

Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот во Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пецас: Спречени беа над 4.000 нелегални влегувања во Грција

Слободен печат

Антикорупциска и препорача на Владата да ја преиспита одлуката за именувањето на Хасани за директор на Финансиска полиција

Слободен печат

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Слободен печат

Иранскиот пратеникот кој беше заразен со коронавирус почина

Трамп е подготвен на разговори за контрола на вооружувањето

Слободен печат

Забрчанец: Не го чепкајте Груевски, тој е на Мицкоски!

Слободен печат