6 C
Скопје

Мачу Пикчу повторно отворен за туристите: Бројот на посетители ќе биде ограничен и под строги мерки

Од денес, тврдината Инка во Мачу Пикчу е повторно отворена за туристи, но со ограничен број посетители.

Посетите беа прекинати од крајот на јануари поради пандемијата на коронавирусот.

„Ќе ја отвориме тврдината на 1 март, но 897 лица ќе можат да влегуваат дневно со строги мерки против епидемијата на коронавирус“, велат извори блиски до перуанското Министерство за култура.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Machu Pichu (@turismo_machupicchu)


Археолошкиот локалитет беше повторно отворен за посетителите на 2 ноември по осум месеци изолација поради епидемијата на коронавирусот. Сепак, повторно беше затворено на 31 јануари поради зголемениот број на заболени од ковид – 19.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Machu Pichu (@turismo_machupicchu)


Мачу Пикчу, што на кечуански значи „Стара планина“, е изградена за време на владеењето на императорот Пакакутија (1438-1471) и се наоѓа на околу 100 километри од Куско, античката престолнина на империјата Инки во југоисточен Перу.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Machu Pichu (@turismo_machupicchu)

Местото е откриено во 1911 година од страна на американскиот истражувач Хирам Бингам, а во 1983 година е ставено на списокот на Светското наследство на ООН на Организацијата за образование, култура и наука (УНЕСКО).

Прочитајте и...  Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Големиот чилеански писател Пабло Неруда го посети Мачу Пикчу во 1943 година, три години пред да се отвори за туристите. Во 1945 година, тој ја посвети песната „Alturas de Machu Piccu“ (Висините на Мачу Пикчу) на тоа место.

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

Славниот модел се огласи на социјалните мрежи еден месец откако го роди својот син

Слободен Печат

Северина по 17 години проговори за секс-снимката од јахтата

Слободен Печат

Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Слободен Печат

ВИДЕО| Ана Николиќ позираше топлес: Нејзините обожаватели се прашуваат за што станува збор

Слободен Печат

Во продолжението на „Сексот и градот“ се враќа старата љубов на Кери Бредшо

Слободен Печат

Остави Коментар