Мачор во Каталонија се заразил од коронавирус и угинал

Неколку членови од семејството каде што живеел мачорот биле заразени од коронавирус.

Мачорот Негрито од едно семејство во Каталонија бил позитивен на тестот за новиот коронавирус, изјави денеак професор кој направи обдукцијата.

Сепак мачорот не угинал од вирусот туку од респираторни проблеми кои се многу чести кај мачките, вели професор Хоакин Сегалес од каталонскиот Центар за истражување на здравјето кај животните. Тоа е шести случај во светот на потврден коронавирус кај мачки.

Негрито бил домашно милениче на едно семејство на подрачјето на Барселона во која неколку членови од семејството се заразиле од коронавирус. Тестиран е на вирусот во текот на обдукцијата на 22 април и бил позитивен.

Светската здравствена организација објави дека сите достапни докази упатуваат на тоа дека новиот коронавирус потекнува од животни, но се уште не е јасно како ја прескокнал бариерата на другите видови и од некои животни, најверојатно лилјаци, преминал на луѓе.
Прочитајте и...  Ковид-19 во светот низ бројки: Над 32 милиона заразени лица, преку 23 милиони оздравени и повеќе од 983.000 починати

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат